  • MIC5208-3.3BMM
MIC5208-3.3BMM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5208-3.3BMM
HK JDW NO:
699-MIC5208-3.3BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5208-3.3BMM
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 13025
Step5Bar-code shipping tag
MIC5208-3.3BMM
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    50mA 50mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 3.3V
  • Number of Regulators
    2
  • Current - Quiescent (Iq)
    750μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 50mA 0.5V @ 50mA
  • Output Voltage1-Min
    3.168V
  • Output Voltage 2
    3.3V
  • Output Voltage2-Min
    3.168V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm