  • MIC5207-3.2BM5-TR
MIC5207-3.2BM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5207-3.2BM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5207-3.2BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5207-3.2BM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5207 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 3447
Step5Bar-code shipping tag
MIC5207-3.2BM5-TR
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5207
  • Current - Supply (Max)
    3μA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    180mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 150mA