  • MIC5203-2.6BM4 TR
MIC5203-2.6BM4 TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5203-2.6BM4 TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5203-2.6BM4 TR
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
MIC5203-2.6BM4 TR
Description:
Enable Fixed MIC5203 PMIC TO-253-4, TO-253AA
Quantity:
In Stock : 2960
Step5Bar-code shipping tag
MIC5203-2.6BM4 TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Supplier Device Package
    SOT-143
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5203
  • Current - Supply (Max)
    3mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    750μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 80mA