  • MIC5201-5.0YM-TR
MIC5201-5.0YM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5201-5.0YM-TR
HK JDW NO:
536-MIC5201-5.0YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5201-5.0YM-TR
Description:
Fixed MIC5201 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 12908
Step5Bar-code shipping tag
MIC5201-5.0YM-TR
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5201
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    400μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA
  • Max Input Voltage
    26V
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Min Output Voltage
    5V