  • MIC5201-3.0BS TR
MIC5201-3.0BS TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5201-3.0BS TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5201-3.0BS TR
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC5201-3.0BS TR
Description:
Fixed MIC5201 PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 9002
Step5Bar-code shipping tag
MIC5201-3.0BS TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC5201
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    400μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA