  • MIC5156-3.3YN
MIC5156-3.3YN
advertisement
Manufacturer No:
MIC5156-3.3YN
HK JDW NO:
536-MIC5156-3.3YN
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MIC5156-3.3YN
Description:
LDO Voltage Controllers Super LDO, Regulator-Adjustable
Step5Bar-code shipping tag
MIC5156-3.3YN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Positive Fixed
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Operating Supply Current
    2.7mA
  • Voltage - Input
    3V~36V
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    36V
  • Length
    9.525mm
  • Width
    7.62mm