  • MIC49300-1.2WR-TR
MIC49300-1.2WR-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC49300-1.2WR-TR
HK JDW NO:
536-MIC49300-1.2WR-TR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC49300-1.2WR-TR
Description:
Enable Fixed MIC4930 PMIC SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 41
Step5Bar-code shipping tag
MIC49300-1.2WR-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MIC4930
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 3A
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Width
    8mm