  • MIC4680-2.5BM
MIC4680-2.5BM
advertisement
Manufacturer No:
MIC4680-2.5BM
HK JDW NO:
536-MIC4680-2.5BM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC4680-2.5BM
Description:
4V MIC4680 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz Tube 1.3A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8255
Step5Bar-code shipping tag
MIC4680-2.5BM
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SuperSwitcher™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC4680
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    34V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Topology
    Buck, Buck-Boost
  • Frequency - Switching
    200kHz