  • MIC4575-3.3BT
MIC4575-3.3BT
advertisement
Manufacturer No:
MIC4575-3.3BT
HK JDW NO:
699-MIC4575-3.3BT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
MIC4575-3.3BT
Description:
5 Terminals 4V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz Bulk 1.7A Switch TO-220-5
Quantity:
In Stock : 16994
Step5Bar-code shipping tag
MIC4575-3.3BT
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T5
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.7A Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck, Buck-Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz