  • MIC3975-1.65YMM-TR
MIC3975-1.65YMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC3975-1.65YMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC3975-1.65YMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable Fixed MIC3975 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 8807
Step5Bar-code shipping tag
MIC3975-1.65YMM-TR
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC3975
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.65V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    750mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.65V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 750mA
  • Dropout Voltage
    300mV