  • MIC39100-1.65BU
MIC39100-1.65BU
advertisement
Manufacturer No:
MIC39100-1.65BU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC39100-1.65BU
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC39100-1.65BU
Description:
Fixed MIC39100-1.65 PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 4435
Step5Bar-code shipping tag
MIC39100-1.65BU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC39100-1.65
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.65V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.63V @ 1A