  • MIC37301-1.5WR-TR
MIC37301-1.5WR-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC37301-1.5WR-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC37301-1.5WR-TR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC37301-1.5WR-TR
Description:
Enable Fixed MIC37301-1.5 PMIC SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 14440
Step5Bar-code shipping tag
MIC37301-1.5WR-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    S-PAK-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC37301-1.5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Polarity
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    40mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.25V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Max Input Voltage
    6V
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %