MIC3003GML
MIC3003GML
536-MIC3003GML
24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF®
PMIC MIC3003 24 Pin 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC3003GML Overview
Packaged according to specifications set forth by Tube.There is no doubt that the 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? is the most cost-effective package in the electronics industry.As a Type Laser Diode Controller (Fiber Optic) qualified for standard grade applications, it is suitable for standard grade applications.Data transmission is carried out over 1 channels.A voltage of 3V~3.6V is provided to ensure the unit's normal operation.Surface Mount is used to mount it on the PCB.The efficiency standard is met with a temperature of -40°C~105°C.Base Part Number MIC3003 identifies its Type, regardless of package, temperature, or other variations.To function, the system uses the supply current from 2.3mA.You get it included with the Surface Mount mount.24-pin laser drivers are a type of this driver.Its ability to operate on 2.3mA supply voltages makes it a great choice for a wide range of applications.“Supplier Device Package” of 24-MLF? (4x4) tends to contain alternate names, pseudo-standard names, and custom names used by manufacturers.Fast and stable operation can be achieved when an Operating Supply Voltage of 3.6V is provided.It is possible to achieve extremely low losses by keeping the maximum Operating Temperature at 105°C.The Maximum Operating Temperature can be kept at -40°C to ensure normal operation.
MIC3003GML Features
Supplied in the 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? package
Operating temperature of -40°C~105°C
Operating supply current of 2.3mA
Operating supply voltage of 3.6V
MIC3003GML Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC3003GML Laser Driver ICs applications.
- Dashboards
- Car wiper
- LCD backlight
- Arduino servo control
- Home electric appliance
- Automotive applications
- Aging system
- Set top boxes
- Solar inverters
- Position detection
Package
MIC3003GML
Microchip Technology536-SY88822VKG10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-SY88822VKG-TR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare