MIC3003GFL-TR
MIC3003GFL-TR
536-MIC3003GFL-TR
24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF®
PMIC MIC3003 24 Pin 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC3003GFL-TR Overview
In accordance with the specifications provided by Tape & Reel (TR).Electronics industry professionals are familiar with 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? because of its low packaging cost.This product is Type Laser Diode Controller (Fiber Optic) qualified for applications in standard grade.Data transmission is enabled on 1 channels.In order to ensure the proper functioning of 3V~3.6V Supply Voltage, it is provided.Type Surface Mount is used to mount the device.Temperature -40°C~105°C is used to meet efficiency standards.The Base Part Number MIC3003 can be used to locate related parts. This system uses the supply current of 2.3mA to function.Including it with Surface Mountmount is a given.In other words, it's similar to a 24-pin laser driver.As this device can operate at any supply voltage of 2.3mA, it can be used in many applications.There are alternate names, pseudo-standard names, and custom names contained in 24-MLF? (3x3)'s "Supplier Device Package."The maximum operating temperature can be kept at 105°C to ensure extremely low losses.If the Maximum Operating Temperature is kept at -40°C, normal operation is assured.
MIC3003GFL-TR Features
Supplied in the 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? package
Operating temperature of -40°C~105°C
Operating supply current of 2.3mA
MIC3003GFL-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC3003GFL-TR Laser Driver ICs applications.
- VCO (Voltage-Controlled Oscillator)
- Gateway module
- Position detection
- Clock power supplies
- Dashboards
- Laboratory
- Car wiper
- Workstations
- Embedded systems
- xEV
Package
MIC3003GFL-TR
Microchip Technology536-SY88822VKG10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-SY88822VKG-TR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare