MIC3003GFL
MIC3003GFL
536-MIC3003GFL
24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF®
PMIC MIC3003 24 Pin 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF?
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MIC3003GFL Overview
Packages are made with material Tube.In the electronic industry, the 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? is well known because of its low package cost.For applications of standard grade, it belongs to the Type Laser Diode Controller (Fiber Optic).There are currently 1 channels available.In order to ensure the proper functioning of 3V~3.6V Supply Voltage, it is provided.Surface Mount is the way it is mounted.As a result, it runs at the temperature of -40°C~105°C in order to achieve high efficiency.In order to find its related parts, use the Base Part Number MIC3003.To operate, this system relies on 2.3mA's supply current.You get it included with the Surface Mount mount.It a kind of 24-pin laser drivers.As this device operates with the supply voltage of 2.3mA, it makes a perfect choice for many applications.24-MLF? (3x3) tends to include alternate names, pseudostandard names, and custom names used by manufacturers in its "Supplier Device Package".A voltage of 3.3V can be used to achieve fast and stable operation.A maximum operating temperature of 105°C ensures extremely low losses.In the normal operation of the system, the Maximum Operating Temperature should be kept at -45°C.
MIC3003GFL Features
Supplied in the 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF? package
Operating temperature of -40°C~105°C
Operating supply current of 2.3mA
Operating supply voltage of 3.3V
MIC3003GFL Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC3003GFL Laser Driver ICs applications.
- Production line
- Car eCall
- Voltage tracker protection circuits
- Portable medical devices
- Wireless charge devices
- Disk drivers
- ADAS (Advanced Driver-Assistance System)
- Raspberry Pi
- Pumps
- xEV
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MIC3003GFL
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-SY88822VKG10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-SY88822VKG-TR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare