  • MIC29510-3.3WT
MIC29510-3.3WT
advertisement
Manufacturer No:
MIC29510-3.3WT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC29510-3.3WT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MIC29510-3.3WT
Description:
Quantity:
In Stock : 2480
Step5Bar-code shipping tag
MIC29510-3.3WT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    Converter, Intel Pentium® Plus
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MIC29510
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Voltage - Input
    4.3V~8V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    1V
  • Max Input Voltage
    16V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.7V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%