  • MIC29510-3.3BT
MIC29510-3.3BT
advertisement
Manufacturer No:
MIC29510-3.3BT
HK JDW NO:
699-MIC29510-3.3BT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MIC29510-3.3BT
Description:
Converter, Intel Pentium® Plus 3.3V 240 Cel SINGLE Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C 3 Pins 3 Terminations TO-220-3
Quantity:
In Stock : 14367
Step5Bar-code shipping tag
MIC29510-3.3BT
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    Converter, Intel Pentium® Plus
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input
    4.3V~8V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    5A
  • Dropout Voltage1-Max
    1V