  • MIC2940A-3.3BT
MIC2940A-3.3BT
advertisement
Manufacturer No:
MIC2940A-3.3BT
HK JDW NO:
699-MIC2940A-3.3BT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MIC2940A-3.3BT
Description:
Fixed PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 8739
Step5Bar-code shipping tag
MIC2940A-3.3BT
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T3
  • Current - Supply (Max)
    70mA
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.25A
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.25A
  • Output Voltage1-Max
    3.3825V