  • MIC29300-3.3BU
MIC29300-3.3BU
advertisement
Manufacturer No:
MIC29300-3.3BU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC29300-3.3BU
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
MIC29300-3.3BU
Description:
Fixed MIC29300-3.3 PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 10580
Step5Bar-code shipping tag
MIC29300-3.3BU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC29300-3.3
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 3A