  • MIC2876-5.5YMT-TR
MIC2876-5.5YMT-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2876-5.5YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2876-5.5YMT-TR
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC2876-5.5YMT-TR
Description:
8 Terminals 2.5V MIC2876 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 3.8A Switch 8-UFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MIC2876-5.5YMT-TR Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. There are 8 terminations in this harley voltage regulator. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. This harley voltage regulator is available in the 8-UFDFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Operating at -40°C~125°C TJ is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 2MHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.5V. A maximum design flexibility is provided by the 3.8A Switch output current of voltage regulator. An input voltage of 3.6V is required for switching regulator operation. DC/DC regulators such as this one belong to the MIC2876 family of products. A voltage of 5.5V volts can be generated by DC DC switching regulator. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 5.5V volts.
MIC2876-5.5YMT-TR Features
1 outputs
MIC2876-5.5YMT-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2876-5.5YMT-TR Voltage Regulators applications.
  • Domestic water pumps
  • Smart grid
  • Production lines
  • Automatic plug-in machines
  • Pipe bending machines
  • Flaw detection equipment
  • CMM
  • Computer application technology
  • Remotely powered electric motors
  • Automatic testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MIC2876-5.5YMT-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MIC2876
  • JESD-30 Code
    S-XDSO-N8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3.8A Switch
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm