  • MIC2875-5.5YMT-T5
MIC2875-5.5YMT-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC2875-5.5YMT-T5
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2875-5.5YMT-T5
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC2875-5.5YMT-T5
Description:
8 Terminals 2.5V MIC2875 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 3.8A Switch 8-UFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5336
Step5Bar-code shipping tag
MIC2875-5.5YMT-T5
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MIC2875
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3.8A Switch
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm