  • MIC2289-34BML-TR
MIC2289-34BML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2289-34BML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2289-34BML-TR
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet:
MIC2289-34BML-TR
Description:
PMIC MIC2289 1.2MHz 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC2289-34BML-TR Overview
To save board space, it uses the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package. The LED driver's design uses 1 outputs.The mounting method adopted is Surface Mount.As a DC DC Regulator, it has high efficiency and reliability.The LED driver is capable of operating at a temperature of -40°C~125°C TJ.Backlight has significant advantages.This system operates at 1.2MHz frequency.If the voltage supply is lower than 2.5V, undetermined failures may occur.LED drivers have a base part number of MIC2289.In this device, the output voltage is 34V volts.It supports a maximum value of 10V.
MIC2289-34BML-TR Features
Available in the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 1.2MHz
MIC2289-34BML-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2289-34BML-TR LED Driver ICs applications.
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • High-end retail lighting
  • Panel lighting
  • Stage and Studio lighting
  • Architectural lighting
  • A- lamps
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Amusement Machines
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
Step5Bar-code shipping tag
MIC2289-34BML-TR
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
  • Supplier Device Package
    8-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DC DC Regulator
  • Applications
    Backlight
  • Frequency
    1.2MHz
  • Base Part Number
    MIC2289
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Output
    34V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    10V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V