  • MIC2287-34BML-TR
MIC2287-34BML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2287-34BML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2287-34BML-TR
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet:
MIC2287-34BML-TR
Description:
PMIC MIC2287 1.2MHz 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC2287-34BML-TR Overview
Save board space with 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package. Using this LED driver, there are 1 outputs.Surface Mount represents this mounting method.With high reliability and efficiency, this emerges as a DC DC Regulator.When the temperature is -40°C~125°C TJ, it can work normally.A number of benefits are available to Backlight, Camera Flash.A frequency of 1.2MHz is used as the basis for operation.It is possible that failures will occur if the voltage supply is below 2.5V.It is under the base part number MIC2287 that you can find this LED driver.There is 34V voltage output from the device.The supply voltage is optimized to offer a maximum value of 10V.
MIC2287-34BML-TR Features
Available in the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 1.2MHz
MIC2287-34BML-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2287-34BML-TR LED Driver ICs applications.
  • Replacement lamps
  • White LED Backlight for portable equipment
  • LED headlights
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Stage Lighting and Signage
  • Street lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • High-end retail lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
Step5Bar-code shipping tag
MIC2287-34BML-TR
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
  • Supplier Device Package
    8-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DC DC Regulator
  • Applications
    Backlight, Camera Flash
  • Frequency
    1.2MHz
  • Base Part Number
    MIC2287
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Output
    34V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    10V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V