  • MIC2205-1.5BML
MIC2205-1.5BML
advertisement
Manufacturer No:
MIC2205-1.5BML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2205-1.5BML
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Datasheet:
Description:
2.7V MIC2205 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 2MHz Tube 600mA 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Quantity:
In Stock : 2074
Step5Bar-code shipping tag
MIC2205-1.5BML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC2205
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    2MHz