  • MIC2033-12AYM6-T5
MIC2033-12AYM6-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC2033-12AYM6-T5
HK JDW NO:
536-MIC2033-12AYM6-T5
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MIC2033-12AYM6-T5
Description:
P-Channel PMIC MIC2033 6 Pin SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
MIC2033-12AYM6-T5 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Cut Tape (CT).It is included with the SOT-23-6 package as well.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.General Purpose is the switch type that it owns.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~125°C TJ.There is a default setting of 1 for output.With a supply voltage of Not Required, the LED driving board operates.Voltage output is P-Channel volts at maximum.It is equipped with Slew Rate Controlled, Status Flag features.It is a member of the MIC2033 family.In order to operate, the 6 pins are used.Its maximum output voltage is 1.2AV.The maximum output current drops to 1.2A in order to meet the operation criteria.It has a resistance of 177mOhm.It is suitable for stable operation to operate at a maximum temperature of 125°C°C.To ensure reliability, the unit operates at a temperature of -40°C degrees Celsius.5.5VV is the maximum supply voltage it can handle.A supply voltage of 2.5VV is sufficient for it to work.
MIC2033-12AYM6-T5 Features
Resistance of 177mOhm
MIC2033-12AYM6-T5 Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2033-12AYM6-T5 Power Switches ICs applications.
  • Various applications equipped with buttons
  • HDD and SSD
  • Hot Swap
  • Wearable Devices
  • Smartphone and PDA
  • PDAs
  • Hot-Swap Systems
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable Video Game Players
  • Solid State Drivers
Step5Bar-code shipping tag
MIC2033-12AYM6-T5
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Feature
    Slew Rate Controlled, Status Flag
  • Part Status
    Discontinued
  • Resistance
    177mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC2033
  • Max Output Current
    1.2A
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Nominal Supply Current
    100μA
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    700 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Turn-Off Delay Time
    5 μs
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    75mOhm