  • MIC2016-1.2YML-TR
MIC2016-1.2YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2016-1.2YML-TR
HK JDW NO:
536-MIC2016-1.2YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC2016-1.2YML-TR
Description:
P-Channel PMIC MIC2016 6 Pin 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC2016-1.2YML-TR Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.There is a package for it in the 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF? package.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.There is a General Purpose switch type associated with it.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~85°C TA.By default, it is set to output 1.The LED driving board operates at Not Required volts.There is a maximum output voltage of P-Channel volts.The lighting driver has Slew Rate Controlled features.This object belongs to the MIC2016 family.6 pins are used for operation.Its maximum output voltage is 1.2AV.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 1.2A.The lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.100MOhm is the resistance of the lighting driver.For stable operation, the maximum operating temperature should be 85°C°C.To ensure reliability, it should operate at -40°C degrees Celsius.
MIC2016-1.2YML-TR Features
Resistance of 100MOhm
MIC2016-1.2YML-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2016-1.2YML-TR Power Switches ICs applications.
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swap
  • HDD, SSD
  • Solid-State Drives
  • Portable Devices
  • Portable GPS Device
  • Low Voltage I/O System Power
  • USB Protection
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
MIC2016-1.2YML-TR
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Slew Rate Controlled
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    100MOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    1.2A
  • Base Part Number
    MIC2016
  • Max Output Current
    1.2A
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Rds On (Typ)
    70mOhm