  • MIC2015-1.2YM6TX
MIC2015-1.2YM6TX
advertisement
Manufacturer No:
MIC2015-1.2YM6TX
HK JDW NO:
536-MIC2015-1.2YM6TX
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MIC2015-1.2YM6TX
Description:
5V P-Channel 0.95mm PMIC MIC2015 5V SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
MIC2015-1.2YM6TX Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).This package is included in SOT-23-6.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.A General Purpose switch type is owned by it.It is recommended that the temperature be set to -40°C~85°C TA for reliable operation.It is possible to use 1 outputs in the lighting driver.In order to operate, it requires a voltage supply of Not Required.A maximum voltage of P-Channel volts is available from the output of this LED driver.This LED driving board is equipped with Slew Rate Controlled features in order for it to be useful.The MIC2015 family consists of this type.As a result, there are 6 terminations.Its maximum output voltage is 1.2AV.A supply voltage of 5V leads to high efficiency.A self-contained container with a capacity of Power Management Circuits contains this lighting driver.This part has a power supply of 5V.The maximum supply current for the LED driver is 0.33mA when it is operating.
MIC2015-1.2YM6TX Features
Supplied from 5V
MIC2015-1.2YM6TX Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2015-1.2YM6TX Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Wireless Modem Data Cards
  • Gaming
  • Portable Music Players
  • Notebook PC
  • Wireless Headsets
  • Portable Video Game Players
  • Wireless/Networking Cards
  • Hot Swap
  • USB Power Distribution
Step5Bar-code shipping tag
MIC2015-1.2YM6TX
    Select All
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.33mA
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    70m Ω
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Slew Rate Controlled
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MIC2015
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    P-Channel
  • Power Supplies
    5V