  • MIC2014-1.2YML-TR
MIC2014-1.2YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2014-1.2YML-TR
HK JDW NO:
536-MIC2014-1.2YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC2014-1.2YML-TR
Description:
P-Channel PMIC MIC2014 6 Pin 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC2014-1.2YML-TR Overview
The LED driver's packaged as a Tape & Reel (TR).There is a package for it in the 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF? package.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.It is recommended that the temperature be set to -40°C~85°C TA for reliable operation.The LED driver has a total of 1 outputs.With a supply voltage of Not Required, the LED driving board operates.A maximum output voltage of P-Channel volts has been specified.Features of the lighting driver are Load Discharge.This object belongs to the MIC2014 family.For operation, we use the 6 pins.Its maximum output voltage is 1.2AV.The maximum output current must drop to 1.2A to meet the operation criteria.This lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.It has a resistance of 100MOhm.A maximum operating temperature of 85°C°C is required for stable operation.A minimum working temperature of -40°C degrees Celsius is required to ensure its reliability.As a result, it is only capable of handling voltages up to 5.5VV.
MIC2014-1.2YML-TR Features
Resistance of 100MOhm
MIC2014-1.2YML-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2014-1.2YML-TR Power Switches ICs applications.
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Portable Video Game Players
  • Portable GPS
  • Gaming
  • PDAs
  • HDD and SSD
  • Hot Swap
  • Portable/Handheld Devices
  • Set-top-box
  • Portable Music Players
Step5Bar-code shipping tag
MIC2014-1.2YML-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Load Discharge
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    100MOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    1.2A
  • Base Part Number
    MIC2014
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    6V
  • Max Output Current
    1.2A
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    70mOhm