  • MIC2013-1.2YM5TX
MIC2013-1.2YM5TX
advertisement
Manufacturer No:
MIC2013-1.2YM5TX
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2013-1.2YM5TX
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC2013-1.2YM5TX
Description:
5V P-Channel 0.95mm PMIC MIC2013 5V SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
MIC2013-1.2YM5TX Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).It is included in the package SC-74A, SOT-753.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.There is a switch type of General Purpose.The temperature should be set to -40°C~85°C TA to ensure reliable functioning.In this LED driver, there are no outputs available.To operate, it needs a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of P-Channel volts.It is a member of the MIC2013 family.The termination count is 5.1.2AV is the maximum output of the LED driver.Supply voltages of 5V allow for high efficiency.A self-contained container with a capacity of Power Management Circuits contains this lighting driver.5V is the power supply of the part.A maximum supply current of 0.33mA is available for operation.
MIC2013-1.2YM5TX Features
Supplied from 5V
MIC2013-1.2YM5TX Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2013-1.2YM5TX Power Switches ICs applications.
  • Wearable Devices
  • USB Power Distribution
  • Hard Disk Drives
  • Various applications equipped with buttons
  • Gaming
  • Hot Swap
  • Telecom and Network Systems
  • PDAs
  • PC Cards
  • Portable Music Players
Step5Bar-code shipping tag
MIC2013-1.2YM5TX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MIC2013
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    P-Channel
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.33mA
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    70m Ω