  • MIC2013-1.2YM5-TR
MIC2013-1.2YM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2013-1.2YM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2013-1.2YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC2013-1.2YM5-TR
Description:
P-Channel PMIC MIC2013 5 Pin SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
MIC2013-1.2YM5-TR Overview
The LED driver's packaged as a Tape & Reel (TR).It is included in the package SC-74A, SOT-753.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.General Purpose is the switch type that it owns.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.There are 1 outputs available on this lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of P-Channel volts.There is a MIC2013 family of things that it belongs to.It is necessary to use the 5 pins in order to operate the LED driver.In terms of output, the lighting driver can provide a maximum of 1.2A V.This results in the maximum output current dropping to 1.2A to meet the operation criteria.Surface Mount is mounted in the way.Lighting drivers with 100MOhm resistance are used.It is suitable for stable operation to operate at a maximum temperature of 85°C°C.In order to ensure reliability, it must operate at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
MIC2013-1.2YM5-TR Features
Resistance of 100MOhm
MIC2013-1.2YM5-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2013-1.2YM5-TR Power Switches ICs applications.
  • Notebook and Tablet Computers
  • Portable GPS
  • Wireless Headsets
  • Gaming
  • Portable/Handheld Devices
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swaps
  • HDD and SSD
  • Storage Drives
  • Smart Phones, Feature Phones
Step5Bar-code shipping tag
MIC2013-1.2YM5-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100MOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    1.2A
  • Base Part Number
    MIC2013
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    P-Channel
  • Max Output Current
    1.2A
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    70mOhm