  • MHV13C226MAT2A
MHV13C226MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
MHV13C226MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MHV13C226MAT2A
Package:
SMD, J-Lead
Datasheet:
Description:
MH 22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
Step5Bar-code shipping tag
MHV13C226MAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MH
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    3.45mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness (Max)
    0.148 3.75mm
  • Thickness
    3.7592mm