  • MHBS405150KJL
MHBS405150KJL
advertisement
Manufacturer No:
MHBS405150KJL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-MHBS405150KJL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 15UF 10% 700VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHBS405150KJL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    MHBS
  • Size / Dimension
    1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    15 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.5 mOhms
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    700V