  • MH3261-700Y
MH3261-700Y
advertisement
Manufacturer No:
MH3261-700Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MH3261-700Y
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MH3261-700Y
Description:
FERRITE BEAD 70 OHM 1206 1LN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MH3261-700Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MH
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    70Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    1.8mm
  • Base Part Number
    MH3261
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    70Ohm
  • Max DC Current
    4A
  • Filter Type
    Power, Signal Line
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    30mOhm
  • Current Rating (Max)
    4A
  • Impedance @ Frequency
    70Ohms @ 100MHz
  • Height
    1.2954mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Height (Max)
    0.051 1.30mm