  • MGJ6D241510DC
MGJ6D241510DC
advertisement
Manufacturer No:
MGJ6D241510DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MGJ6D241510DC
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
MGJ6D241510DC
Description:
DC DC CONVERTER 15V -10V 6W
Step5Bar-code shipping tag
MGJ6D241510DC
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MGJ6 (6W)
  • Size / Dimension
    1.79Lx1.09W x 0.39 H 45.5mmx27.8mmx9.8mm
  • Feature
    SCP, UVLO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Depth
    45.47mm
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    5.2kV
  • Max Output Current
    240mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Current - Output (Max)
    240mA 240mA
  • Output Power
    3.6W
  • Voltage - Output 2
    -10V
  • Current - Output 1
    240mA
  • Max Output Power
    3.6W
  • Current - Output 2
    240mA
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    9.906mm