  • MGJ1D121509MPC-R7
MGJ1D121509MPC-R7
advertisement
Manufacturer No:
MGJ1D121509MPC-R7
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MGJ1D121509MPC-R7
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
MGJ1D121509MPC-R7
Description:
DC/DC CONVERTER 15V -9V 1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MGJ1D121509MPC-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MGJ1 (1W)
  • Size / Dimension
    0.78Lx0.59W x 0.17 H 19.7mmx15.0mmx4.4mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    19.94mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-N8
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    73%
  • Voltage - Isolation
    5.2kV
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    42mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    42mA 42mA
  • Output Power
    1W
  • Voltage - Output 2
    -9V
  • Current - Output 1
    42mA
  • Max Output Power
    1W
  • Current - Output 2
    42mA
  • Max Input Voltage (DC)
    13.2V
  • Min Input Voltage (DC)
    10.8V
  • Height
    4.318mm
  • Width
    14.99mm