  • MFR50SFTE52-39K
MFR50SFTE52-39K
advertisement
Manufacturer No:
MFR50SFTE52-39K
HK JDW NO:
898-MFR50SFTE52-39K
Datasheet:
MFR50SFTE52-39K
Description:
FIXED RESISTOR, 39kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 4505
Step5Bar-code shipping tag
MFR50SFTE52-39K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    39kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.55 mm