  • MFR100FTF73-100R
MFR100FTF73-100R
advertisement
Manufacturer No:
MFR100FTF73-100R
HK JDW NO:
898-MFR100FTF73-100R
Datasheet:
MFR100FTF73-100R
Description:
FIXED RESISTOR, 100Ohm, 1W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MFR100FTF73-100R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MFR
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    35mm
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    0.8 mm