  • MFR-25FRE52-2K37
MFR-25FRE52-2K37
advertisement
Manufacturer No:
MFR-25FRE52-2K37
HK JDW NO:
898-MFR-25FRE52-2K37
Datasheet:
MFR-25FRE52-2K37
Description:
FIXED RESISTOR, 2.37kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MFR-25FRE52-2K37
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MFR
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.37kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.55 mm