  • MF1/4CC68R0F
MF1/4CC68R0F
advertisement
Manufacturer No:
MF1/4CC68R0F
HK JDW NO:
430-MF1/4CC68R0F
Package:
Conformal
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, Metal Film, 68Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF1/4CC68R0F
  • Package / Case
    Conformal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    68Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    SEMI PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    BULK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Working Voltage
    250V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.3mm
  • Length
    6.3mm