  • MF11-0035005
MF11-0035005
advertisement
Manufacturer No:
MF11-0035005
Manufacturer:
Cantherm
HK JDW NO:
137-MF11-0035005
Package:
Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet:
MF11-0035005
Purchasing and Inquiry
MF11-0035005 Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. In order to make things easier, it is included in the package Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±5%. It is recommended that NTC thermistors be set at -55°C~125°C to ensure reliable performance. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 125°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. A NTC thermistors can set no more than 500mW power. It is possible for NTC thermistors to operate at a maximum power dissipation of 500mW.
MF11-0035005 Features
Package/Case: Bulk
MF11 Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
350Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance
MF11-0035005 Applications
There are a lot of Cantherm MF11-0035005 NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
MF11-0035005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power - Max
    500mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    350
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/50
    3600K
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MF11
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    350Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    500mW