  • MF0207FRE52-18K2
MF0207FRE52-18K2
advertisement
Manufacturer No:
MF0207FRE52-18K2
HK JDW NO:
898-MF0207FRE52-18K2
Datasheet:
MF0207FRE52-18K2
Description:
FIXED RESISTOR, 18.2kOhm, 0.6W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MF0207FRE52-18K2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Diameter
    0.55 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    18.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Working Voltage
    350V