  • MF-RX375/72-2-99
MF-RX375/72-2-99
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX375/72-2-99
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX375/72-2-99
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX375/72-2-99
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX375/72-2-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Multifuse®, MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.926Lx0.122W 23.51mmx3.10mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    50mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    3.2W
  • Current - Max
    40A
  • Hold Current
    3.75A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    3.75A
  • Voltage - Max
    72V
  • Time to Trip
    24s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    30mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80mOhms
  • Current - Trip (It)
    7.5A
  • Trip Current
    7.5A
  • Height Seated (Max)
    1.161 29.50mm