  • MF-RX375/72-0
MF-RX375/72-0
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX375/72-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX375/72-0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX375/72-0
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX375/72-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Body Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Multifuse®, MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.926Lx0.122W 23.51mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    50mOhm
  • Voltage - Rated DC
    72V
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Current Rating
    40A
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Lead Length
    7.6mm
  • Operating Supply Voltage
    72V
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    3.2W
  • Wire/Cable Diameter
    810 μm
  • Hold Current
    3.75A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    3.75A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    24s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    30mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80mOhm
  • Trip Current
    7.5A
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    1.161 29.50mm
  • Thickness
    3.1mm