  • MF-RX250/72-AP
MF-RX250/72-AP
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX250/72-AP
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX250/72-AP
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX250/72-AP
Description:
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX250/72-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    Multifuse®, MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.839Lx0.122W 21.30mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    80mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Base Part Number
    MF-RX
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Current - Max
    40A
  • Hold Current
    2.5A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    72V
  • Time to Trip
    15.6s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    50mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    130mOhm
  • Trip Current
    5A
  • Height Seated (Max)
    1.039 26.40mm