  • MF-RX040/72-2
MF-RX040/72-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-RX040/72-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-RX040/72-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX040/72-2
Description:
PTC Resettable Fuse 0.4A(hold) 0.8A(trip) 72V 40A 0.55W 3.9s 0.52Ohm Radial 7.4 X 3.1mm T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF-RX040/72-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    MF-RX/72
  • Size / Dimension
    0.291Diax0.122W 7.40mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    0.52 TO 0.86 OHMS AT 23 DEG CEL
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    PTC RESETTABLE FUSE
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.55W
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Current - Max
    40A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    72V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    400mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    72V
  • Time to Trip
    3.9s
  • Current - Trip (It)
    800mA