  • MF-MSMF250/16-2
MF-MSMF250/16-2
advertisement
Manufacturer No:
MF-MSMF250/16-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MF-MSMF250/16-2
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
MF-MSMF250/16-2
Description:
PTC RESETTABLE 2.50A 16V 1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MF-MSMF250/16-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric), Concave
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Terminal Material
    Gold
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Multifuse®, MF-MSMF
  • Size / Dimension
    0.179Lx0.128W 4.55mmx3.24mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    100mOhm
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Current Rating
    100A
  • Base Part Number
    MF-MSMF
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Hold Current
    2.5A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    2.5A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    15mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    100mOhm
  • Trip Current
    5A
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.033 0.85mm