  • MESC-550M-01
MESC-550M-01
advertisement
Manufacturer No:
MESC-550M-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-MESC-550M-01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MESC-550M-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    55 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.56GOhm
  • Inductance-Nom (L)
    55 µH
  • DC Current
    700mA
  • Length
    24mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PRINTED WIRING PIN
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.56Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C