  • MEA1608L101RTA0G
MEA1608L101RTA0G
advertisement
Manufacturer No:
MEA1608L101RTA0G
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MEA1608L101RTA0G
Package:
0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad
Datasheet:
MEA1608L101RTA0G
Description:
FILTER LC 100MHZ SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MEA1608L101RTA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    MEA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Low Pass
  • Applications
    Data Lines for Mobile Devices
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Technology
    LC
  • Number of Functions
    4
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Physical Dimension
    L1.6XB0.8XH0.5 (mm)/L0.063XB0.031XH0.02 (inch)
  • Number of Elements
    10
  • Number of Channels
    4
  • Max Current Rating
    100mA
  • Max DC Current
    100mA
  • Circuit Type
    Filter
  • Rated Current
    0.1A
  • ESD Protection
    No
  • Attenuation Value
    20dB @ 800MHz ~ 2GHz
  • Filter Order
    2nd
  • Center / Cutoff Frequency
    100MHz Cutoff
  • Height
    0.024 0.60mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm