  • MDP16OAT2200G
MDP16OAT2200G
advertisement
Manufacturer No:
MDP16OAT2200G
HK JDW NO:
239-MDP16OAT2200G
Step5Bar-code shipping tag
MDP16OAT2200G
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
    MDP-16
  • Published
    2011
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    8A AC
  • Current Rating
    8A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    24mm
  • Body Breadth
    18 mm
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    8A@125VAC
  • Operating Force-Max
    7.85 N
  • Body Height
    38.55mm