  • MDP16EET2103W
MDP16EET2103W
advertisement
Manufacturer No:
MDP16EET2103W
HK JDW NO:
239-MDP16EET2103W
Step5Bar-code shipping tag
MDP16EET2103W
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VDC V
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Timing
    MAKE-BEFORE-BREAK
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Body Height
    42.3926mm
  • Actuator Length
    0.472 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP65, Water Resistant
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps)
    8A AC
  • Current Rating
    8A
  • Voltage - Rated AC
    125V